
Lekarz onkolog - czym się zajmuje?
Schorzenia nowotworowe to stany chorobowe, którymi zajmują się specjalnie dedykowani im lekarze. Nowotwory znajdują się w centrum zainteresowania lekarzy onkologów, którzy je diagnozują u pacjentów i w razie potrzeby leczą. Jako że do onkologa nie jest wymagane skierowanie od lekarza rodzinnego, nasuwa się pytanie: kiedy się do niego udać. W tym aspekcie mogą decydować wskazania lekarzy innych specjalizacji lub zauważenie u siebie niepokojących objawów, a zwłaszcza guzków bądź znamion. Schorzenie nowotworowe w przypadku wielu pacjentów jest wyleczalne, kiedy tylko zostanie wykryte we właściwym czasie. Dlatego też badanie się w razie wątpliwości i postępowanie według wskazówek lekarza onkologa są szczególnie ważne dla zdrowia bądź życia pacjenta.
Kiedy do onkologa?
O nowotworze bądź raku może świadczyć szereg objawów, więc lekarz rodzinny albo też innej specjalizacji może zalecić nam wizytę u onkologa. Ponadto może się zdarzyć, że zauważymy u siebie niepokojąco wyglądający pieprzyk lub innego rodzaju znamię, w takim wypadku badanie diagnostyczne zlecone przez onkologa jest wręcz koniecznością. Widoczny lub jedynie wyczuwalny pod skórą guzek także może świadczyć o chorobie nowotworowej, więc wymaga identycznych działań jak w przypadku wzbudzających nasz niepokój znamion.
Wizyta u onkologa
Lekarz onkolog z reguły zadaje pacjentowi pytania związane z jego samopoczuciem i objawami, zwłaszcza jeśli jest to jego pierwsza wizyta. Zdarza się, że pacjent jest już w posiadaniu dokumentacji odnośnie danego schorzenia nowotworowego, którą koniecznie powinien pokazać onkologowi. Dzięki temu lekarz będzie miał większy wgląd w naszą sytuację i będzie miał większe możliwości z zakresu podejmowania dalszych kroków. Lekarz onkolog zarówno kieruje na badania w celu postawienia diagnozy, jak i zajmuje się leczeniem w przypadku jej potwierdzenia.
Jak przebiega leczenie onkologiczne?
Leczenie onkologiczne może przebiegać na różne sposoby - w zależności od konkretnego schorzenia. Onkolog kliniczny może leczyć pacjenta poprzez dobór odpowiednich leków i ich dawkowania, jak również przekierować go dalej. Onkolog kliniczny nie zajmuje się bowiem leczeniem przy pomocy każdej metody, a jedynie decyduje o ich zastosowaniu. Nowotwory mogą być leczone przy pomocy promieniowania jonizującego, czym zajmuje się radioterapeuta. Nowotwory oraz rak niekiedy są usuwalne operacyjnie, co może wykonać jedynie chirurg-onkolog.
Wiele stosowanych terapii przynosi pożądany efekt, jeśli tylko nowotwór zostanie wcześnie wykryty. Badanie się, także profilaktyczne, stanowi więc kwestię wysokiej wagi. Jeśli tylko macie uzasadnione podstawy, by sądzić, że chorujecie na nowotwór, należy skonsultować się z lekarzem onkologiem.
Komentarze