
Co to jest nowotwór złośliwy?
Rak to pojęcie, które wywodzi się ze starożytności, a obecnie oznacza guza nowotworowego, który pojawia się w różnych częściach ciała. Obecnie uważa się, że nowotwór złośliwy jest jedną z najczęstszych, a zarazem najgroźniejszych chorób naszych czasów. Bardzo często pojęcie rak i nowotwór są ze sobą stosowane zamiennie, jednakże trzeba pamiętać, że nie są to synonimy i termin rak oznacza nowotwór złośliwy, a termin nowotwór odnosi się do nowotworu łagodnego bez przerzutów. Czym różni się nowotwór łagodny od złośliwego? Przede wszystkim nowotwór złośliwy ma zdolność do niepohamowanego wzrostu i rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych, a więc powstawania przerzutów. Centrum Onkologii Warszawa jest miejscem, do którego warto się zgłosić, gdy mamy podejrzenie choroby nowotworowej.
Jak powstaje rak?
Samo słowo nowotwór mówi wiele o naturze tej podstępnej choroby, która nie tworzy się z ciała obcego, lecz powstaje, przekształcając prawidłowe komórki naszego DNA w komórki nienormalne, a więc komórki nowotworowe. Powstawanie choroby najczęściej nie daje żadnych objawów i ma charakter utajony, ponieważ dochodzi do zadomowienia się komórki rakowej w organizmie, a następnie jej dynamicznego rozwijania się. Właśnie takim sposobem część komórek znajdujących się w organizmie wymyka się spod kontroli - poza tym warto wiedzieć, że tego typu komórki chcą się przemieszczać, a więc kolonizować zdrowe komórki i doprowadzać do ich zepsucia. Komórki rakowe działają w taki sposób, aby w jak najkrótszym czasie powstało ich jak najwięcej.
Jakie są główne fazy rozwoju nowotworu złośliwego?
Można powiedzieć, że nowotwory są plagą współczesności, ponieważ w krajach rozwiniętych choruje nawet co trzecia osoba. Pomimo dynamicznego rozwoju nauki i medycyny wciąż nie ma 100% sposobu leczenia komórek rakowych. Naukowcy cały czas próbują odpowiedzieć na pytanie związane z przyczynami występowania nowotworów - do tej pory udało się ustalić, że ogromne znaczenie mają czynniki genetyczne, jak również prowadzony styl życia. Wyleczenie nowotworu złośliwego wciąż stanowi spore wyzwanie dla współczesnej onkologii, dlatego lekarze wciąż nawołują do badań profilaktycznych. Onkolog jest lekarzem, do którego warto zwrócić się, gdy dopada nas podejrzenie onkologiczne.
Komentarze
Podpisuje się pod tym co napisała @Luiza - nie zapominajmy o badaniach profilaktycznych!
Najważniejsze, to szybko postawić diagnozę i zacząć leczenie.
Czynniki genetyczne wpływają na powstawanie raka.
Zgadzam się z artykułem, nie zapominajmy o badaniach profilaktycznych.
Wiele cennych informacji zawartych w artykule.