
Kaszel mokry, czy jest powodem do zmartwień?
Kaszel mokry zazwyczaj występuje w drugim etapie choroby, ponieważ pojawia się po kilku dniach infekcji, kiedy w drogach oddechowych zaczyna się wytwarzać obfita wydzielina. To właśnie kaszel suchy przeradza się w kaszel mokry, który jest głębszy od kaszlu nieproduktywnego, a także bardziej bulgoczący.
Kaszel mokry określamy kaszlem produktywnym, ponieważ podczas kaszlu od błony śluzowej odrywa się lepka i gęsta wydzielina, którą można odksztusic - wraz z nią wydostają się z górnych dróg oddechowych bakterie, które były przyczyną infekcji. Wydzielina zazwyczaj ma zabarwienie mlecznobiałe lub żółtawe, a podczas odkasływania słychać jak substancja odrywa się od gardła. Kaszel mokry pozwala nam usunąć powstałą wydzielinę, dzięki czemu oczyszczają się drogi oddechowe, które ułatwiają oddychanie i przynoszą ulgę.
Kiedy występuje kaszel mokry?
Kaszel mokry najczęściej towarzyszy infekcji bakteryjnej i skutecznie pomaga ją zwalczyć. Dzięki odkrztuszeniu wydzieliny pozbywamy się jej z dróg oddechowych, a więc jednocześnie usuwamy z dróg oddechowych bakterie, które były odpowiedzialne za wywołanie infekcji. Dzieci z reguły nie odpluwają wydzieliny, tylko ją połykają, dlatego nie można określić jej kolorystyki. W przypadku niemowląt niezwykle ciężko jest określić, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia, ponieważ z rana wydaje się, że u dziecka występuje kaszel mokry, natomiast bliżej nocy kaszel zamienia się w kaszel suchy, który ma bardziej gwałtowny i napadowy charakter.
Jak leczyć kaszel mokry?
Przy kaszlu mokrym niezwykle ważne jest usuwanie zbierającej się nadmiernie wydzieliny, która drażni oraz przeszkadza w prawidłowym oddychaniu. W przypadku kaszlu mokrego nie chcemy tłumić odruchu kaszlowego, lecz przeciwnie zależy nam na jego pobudzeniu, dzięki któremu będziemy mogli pozbyć się zalegającego śluzu. Syrop dla dzieci na kaszel o działaniu wykrztuśnym w tym przypadku będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwoli nam stymulować kaszel, a nie tak jak w przypadku kaszlu suchego go tłumić. W takiej sytuacji często stosuje się również środki mukolityczne, dzięki którym wydzielina zamienia się w rzadszą i bardziej płynną, dzięki czemu łatwiej ją odkrztusić i doprowadzić do oczyszczenia dróg oddechowych.
Komentarze
Zazwyczaj kaszek jest powodem do zmartwień dla rodzica.
Syrop dla dzieci o działaniu wykrztuśnym jest najlepszym rozwiązaniem.
W leczeniu kaszlu najczęściej pomaga syrop.