
Jak leczyć ból nowotworowy?
Ból nowotworowy jest doznaniem niezwykle subiektywnym i bardzo złożonym, jednakże bezwzględnie można stwierdzić, że jest to doznanie nieprzyjemne, które może trwać długo. Ból nowotworowy może być przyczyną cierpienia osób chorych na raka, a także znacznego pogorszenia jakości ich życia. Problem bólu nowotworowego nie tylko dotyczy osób z nowotworem, ale również rodziny oraz bliskich pacjentowi osób. Ból nowotworowy u pacjentów onkologicznych jest przyczyną cierpienia i może wystąpić na każdym etapie postępowania choroby. Czym jest ból nowotworowy i jak go skutecznie leczyć?
Rodzaje bólu nowotworowego
Jak już wspomnieliśmy, ból nowotworowy jest doznaniem subiektywnym i zazwyczaj jest on cierpieniem zupełnie niepotrzebnym, które należy jak najlepiej ograniczać. Ból może być spowodowany przede wszystkim pojawianiem się przerzutów, a więc być skutkiem rozwijającego się procesu nowotworowego, a także może powstać w wyniku leczenia, a więc mieć związek z wyniszczeniem i wyjałowieniem organizmu. Oczywiście ból może mieć również związek z psychiką pacjenta, czyli może być całkowicie niezwiązany z nowotworem - doprowadzają do niego depresja, strach oraz lęk. Ból może mieć zarówno charakter ostry, jak i przewlekły, a także nawracający - u każdego pacjenta będzie inny, dlatego gdy u pacjenta onkologicznego zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, należy udać się do specjalisty. Onkolog rozpozna rodzaj bólu nowotworowego, który można podzielić na ból receptorowy, a także ból neuropatyczny i dobierze najskuteczniejszy sposób likwidowania bólu.
Skuteczne zasady leczenia bólu nowotworowego
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała tzw. drabinę analgetyczną, która wspomaga w leczeniu bólów nowotworowych i jest światowym wyznacznikiem podawania leków przeciwbólowych. Lecząc ból nowotworowy, należy przestrzegać kilku zasad, aby leczenie okazało się skuteczne. Dobrane leki powinny być podawane w stałych odstępach czasowych, dzięki czemu możliwe będzie utrzymanie odpowiedniego stężenia leku w organizmie. Jeżeli lek będzie stawał się nieskuteczny, należy go wymienić na lek o silniejszym działaniu, a wszystkie dawki powinny być ustalane indywidualnie według skali bólu odczuwanej przez pacjenta. Przebieg leczenia bólu nowotworowego powinien być stale kontrolowany przez lekarza onkologa. Warto również pamiętać, aby droga podawania leku nie przysparzała choremu dodatkowych trudności albo cierpień.
Komentarze
Watro pamiętać tutaj także o odpowiedniej diecie, która ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie.
Bardzo cenne informacje.
Lekarz onkolog to jedyna osoba, która przeprowadzi nas przez etap leczenia.
Zazwyczaj pacjenci onkologiczni zmagają się z depresją.