
Czym jest CRF?
CRF ang. cancer-related fatigue to zespół przewlekłego zmęczenia w chorobie nowotworowej, który jest niezmiernie uciążliwym poczuciem emocjonalnego oraz fizycznego znużenia. W trakcie zwalczania nowotworu pacjentom niezwykle często towarzyszy uczucie przewlekłego zmęczenia, które ma wpływ na komfort codziennego życia pacjentów, a także wykonywane przez nich czynności. Brak energii podczas leczenia nowotworu jest zjawiskiem, które podlega wytłumaczeniu w medycynie. Czym jest CRF, jak go rozpoznać i czy można z nim walczyć?
Najczęstsze objawy CRF
Przewlekłe zmęczenie w chorobie nowotworowej jest uznawane za jeden z najpoważniejszych i tym samym najbardziej niepożądanych objawów, który pojawia się w trakcie terapii onkologicznej. Szacuje się, że objaw ten zgłaszany jest przez prawie 100% pacjentów na zaawansowanych stadiach choroby. Przewlekłe zmęczenie w chorobie nowotworowej nie tylko może występować o różnym nasileniu, ale także może utrzymywać się u pacjenta od kilku tygodni, aż po kilka miesięcy, a nawet lat. Jakie są najczęstsze objawy CRF? Jednym z najbardziej uciążliwych objawów CRF jest znaczna modyfikacja snu, ponieważ w tym przypadku żaden sposób wypoczynku nie przynosi pożądanych efektów, dlatego pacjent codziennie odczuwa nie tylko zmęczenie fizyczne, ale również psychiczne. Pacjenci onkologiczni zapadający na CRF wykazują objawy braku energii życiowej, osłabienia i zmęczenia.
Jak wygląda leczenie CRF?
W leczeniu CRF najważniejsze jest rozpoznanie u pacjenta onkologicznego przewlekłego zmęczenia i uznanie tego problemu za istniejący, ponieważ wielu pacjentów może ignorować wspomniane objawy i nie podejmować żadnych kroków w kierunku prawidłowej diagnostyki i kompleksowego leczenia. Jednym z podstawowych sposobów leczenia CRF jest ustalenie objawów i próba ich leczenia, np. poprzez edukację i pomoc z udziałem psychoonkologa, fizjoterapeuty oraz dietetyka onkologicznego. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się wprowadzenie leczenia farmakologicznego.
Komentarze
Może warto spróbować umówić taką osobę na konsultacje z psychologiem onkologicznym?
Co zrobić kiedy chory nie ma siły na nic? Bardzo ciężko jest dotrzeć do takiej osoby...