
Czerniak, czy można się przed nim uchronić?
Czerniak jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów skóry, który najczęściej jest rozpoznawany zbyt późno, co przekłada się na negatywne rokowania. Najczęściej to właśnie wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych bez żadnej ochrony doprowadza do powstania zaburzeń w funkcjonowaniu melanocytów - dochodzi wtedy do ich niekontrolowanego wzrostu, zaburzeń w informacji genetycznej oraz dynamicznego rozwoju czerniaka. Czerniak jest dość podstępnym nowotworem, ponieważ może rozwijać się nawet w naszych pieprzykach, na które często nie zwracamy uwagi ze względu na dużą ilość takich zmian skórnych.
Przestrzegaj kilku prostych reguł
Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się czerniaka, należy pamiętać o kilku zasadach, których należy się wystrzegać. Przede wszystkim w godzinach od 11:00 do 16:00 szczególnie w okresie letnim, należy unikać kąpieli słonecznych. Codziennie zaleca się stosowanie kremów z filtrami UVA i UVB. Okrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne to konieczność podczas słonecznych dni. Całkowicie należy zrezygnować z opalania się w solarium. Co więcej, zaleca się regularne kontrolowanie zmian skórnych w celu identyfikacji znamion. Zaleca się profilaktyczne wizyty u dermatologa lub chirurga-onkologa. Klinika onkologiczna jest miejscem, do którego należy się wybrać w przypadku podejrzenia onkologicznego.
Kryteria ABCDE
Chociaż czerniak jest nowotworem złośliwym, to jednak istnieje szansa na jego całkowite wyleczenie, jeżeli tylko zgłosimy się do lekarza onkologa w początkowym stadium rozwoju, a nie w stadium zaawansowanym. Stan swojej skóry powinny kontrolować osoby przed 30. rokiem życia, a także osoby korzystające regularnie z solarium. Podczas kontrolowania znamion powstających na ciele niezwykle ważne jest ich regularne sprawdzanie za pomocą kryteriów ABCDE, a jeżeli zauważymy, że spełniamy któreś z tych kryteriów, koniecznie trzeba wybrać się na wizytę do onkologa. A oznacza asymetrię, a więc kontroli powinniśmy poddać wszelkie znamiona, które sprawiają wrażenie, że się "wylewają" na jedną stronę. Literka B odpowiada za poszarpane brzegi znamienia, które odznaczają się nierównomiernością. Literka C odpowiada za niejednolity kolor czarny lub czerwony. D oznacza duży rozmiar znamienia - każde znamię powyżej 0,5 cm powinno zostać poddane kontroli. Literak E oznacza natomiast ewolucję - jeżeli zauważymy, że znamiona się zmieniają, np. rosną, koniecznie trzeba udać się do onkologa.
Komentarze
Czerniak to bardzo groźny nowotwór, mimo tego że istnieje dużo prawdopodobieństwo na jego całkowite wyleczenie. Jednak bardzo wiele osób, ignoruje problem zmiany na skórze.
Nie słyszałam wcześniej o kryteriach ABCDE.
Stosowanie kremów z filtrem jest bardzo ważne.