
Ból nowotworowy — rodzaje i leczenie
Ból jest odczuciem subiektywnym, który inaczej może być definiowany przez każdego człowieka, ponieważ każdy z nas ma odmienne progi odczuwania bólu oraz odporności na pewne bodźce. Ból na niektórych pacjentów onkologicznych wpływa motywująco, ponieważ pomaga aktywnie prowadzić walkę z nowotworem, natomiast na innych działa wręcz odwrotnie — przyczynia się do utrudnienia komfortu życia i osłabia zdolność radzenia sobie w sytuacji zagrożenia życia. Badania statystyczne wykazują, że ponad 50% osób zmagających się z zaawansowaną chorobą nowotworową wymaga stałego zabezpieczenia w leki przeciwbólowe, a w przypadku pacjentów z przerzutami liczba wzrasta do 100%.
Główne rodzaju bólu nowotworowego
Należy pamiętać, że ból nowotworowy towarzyszy nie tylko osobom chorym, ale również ich bliskim oraz rodzinie. Można rozróżnić dwa główne rodzaju bólu nowotworowego. Pierwszym z nich będzie ból receptorowy, który powstaje na skutek podrażnienia zakończeń nerwowych przez bodziec, który uszkadza tkanki i jest przenoszony w formie silnego impulsu do całego układu nerwowego. Drugim rodzajem bólu jest ból niereceptorowy, który może być wywołany przede wszystkim dysfunkcją układu nerwowego — ma on charakter tępy z napadami przeszywającymi i występuje nagle. W przypadku bólu niereceptorowego na jego nasilenie wpływa przede wszystkim pierwotne zlokalizowanie ogniska nowotworowego, jak również wykonywana terapia onkologiczna.
Jak leczy się ból nowotworowy?
Leczenie bólu nowotworowego związane jest z kompleksowym podejściem do problemu, dzięki czemu możliwe będzie dobranie odpowiedniej metody leczenia do danego przypadku pacjenta. Podczas leczenia bólu nowotworowego niezwykle ważne jest utrzymywanie stałego stężenia leków przeciwbólowych w organizmie pacjenta onkologicznego, a więc dbanie o to, aby leki przeciwbólowe były podawane w odpowiednich odstępach czasowych, a także dobieranie odpowiednich dawek.
Komentarze
Czy istnieje jakaś grupa leków przeciwbólowych, których nie można stosować podczas walki z chorobą nowotworową?